10299087_551522225006833_4879265256934689730_n

רק רשת – סדרות האינטרנט עולות שלב

סדרות הרשת והמערכונים באינטרנט נמצאים בעת האחרונה בעלייה. מרתון סדרות הרשת בסינמטק ת"א אפשר הצצה אליהן מעבר לצג המחשב.

 

המהפכה לא תשודר בטלוויזיה, משום שמרבית המהפכות בעת האחרונה מתחילות באינטרנט. המעבר ליצירת תוכן אינטרנטי מכה גלים ודוחק את הטלוויזיה המסורתית למאבק על נקודות רייטינג ומנויים. העולם נעשה דיגיטלי יותר, מהיר יותר. על אף שהטלוויזיה נהנית מתור הזהב שלה, לרשתות השידור לא קל במציאות כלכלית של הישרדות יומיומית. את התוכן שלנו אנחנו צורכים באופן מיידי ובמועד הנוח לנו: בבינג', בצפייה ישירה באינטרנט, בהורדות חוקיות ושאינן חוקיות ובהקלטה בממיר הדיגיטלי. אל שינוי זה מצטרפים גם יוצרי התוכן האינטרנטי.

 

אז אחרי שהגענו לשלב בו סדרות הרשת הן כבר שם דבר, בסוף השבוע הוקרנו בסינמטק תל אביב (10-12 במרץ) מספר סדרות רשת ונערכו פאנלים בנושא, בהם השתתפו עמית איצקר ("חתיכות", "משיח"), מיכל הרשקו ("בקרוב אצלך"), יאיר אגמון ("הטרמפיסטים"), שאול לוריא (ראם, מומי לוי, איתן סנה), אלון גור אריה ("היפופוטם"), אורן ברזילי ("מיקרוגל"), ירמי שיק בלום ("ד"ר ירמי"), אורי יניב ("הרומן שלי עם דאעש") ואפרת אברמוב ("ילדים זה שמחה").

 

בנהאל של גאיה באר גורוביץ', סדרת רשת חדשה (שלא תוקרן בסינמטק בסופ"ש).

 

לסדרות רשת אין באמת תחרות מול סדרות הטלוויזיה, אולם הן עולות בפלטפורמה שמספקת תוכן חלופי, חינמי ולעתים גם חתרני ונועז. לא הכל חתרני – סדרות רשת רבות זוכות לתמיכה ולמלגות בתחרויות כמו "יוצרים ברשת", אבל האינטרנט עצמו נבדל מן הטלוויזיה ובעקבות כך אפשר קצת לחפף בעשייה הקולנועית; העלויות נמוכות באופן משמעותי, העלייה לאוויר נעשית מהיום למחר וניתן להגיע למיליוני צפיות ברחבי העולם ולקבל תגובות באופן ישיר ומיידי. כמובן, ישנן סדרות רשת שמצליחות יותר וכאלו שפחות. "משיח", לדוגמה, הצליחה מעל למשוער. הסדרה שהייתה אמורה להיות משודרת בטלוויזיה וקיבלה סירוב מוחלט, מצאה ביוטיוב בית חם ושלחה את אודי כגן לזרועות "גב האומה" ו"ארץ נהדרת". היו גם כאלה שבמקום סדרות העלו מערכונים בודדים לרשת – שרוטונים (שיוצריו עסקו בתוכן אינטרנטי עוד לפני כן באופן פרטי, כמו יובל בינדר עם שירי דיסני), שוגר זאזא וערוץ הכיבוד, ולהבדיל אלפי צפיות גם הדיבוק (עליו אני חתום, גילוי נאות). בין אם הם עלו בפייסבוק ("תמונות מחיי התאגיד"), ב-Flix בימיו הטובים ("היפופוטם") או ביוטיוב ("כל מה שמצחיק בעולם") – המערכונים הבודדים צברו קהל נאמן עם השנים והפכו לאלטרנטיבה לטלוויזיה, עד כדי כך שהטלוויזיה אימצה אותם אל חיקה (ארץ נהדרת, עוד כותרות).

 

 

בעקבות ההצלחה של מערכוני הרשת, משרדי הפרסום המירו את הצפיות לכסף. בחודשים האחרונים ניתן לראות אינפלציה של מערכוני פרסומת בהשתתפות הטאלנטים החדשים וקומיקאים ותיקים: תום יער (אגודת הסטודנטים, בזק), ליאור כלפון (מימון ישיר), אדיר מילר (קופת חולים "מכבי"), אסי כהן (הבנק הבינלאומי), ערן זרחוביץ' (לאומי דיגיטל), ערוץ הכיבוד (ביסלי), שרוטונים (פרסום למספר חברות), רועי כפרי מ"ניצה ולחם" ו"חתולונובלה" (מילקי), אודי כגן (סלקום), גיתית פישר (שהתחילה כתותית) עם יותם בקר ודור כאהן (עיריית תל אביב), ועוד ועוד. היו גם כאלה שבעקבות ההצלחה עברו ממסך המחשב למסך הגדול עם סרטי קולנוע כמו "המוסד הסגור" של חבורת "היפופוטם" (על המוזיקה בסרט, קראו כאן) ו"סרט אפס" של שוגר זאזא.

 

עם כל הכבוד לאסתמה ולידוי, שנים לפניהם האינטרנט כבר סיפק פלטפורמה מושלמת עבור יוצרי רשת צעירים עם מצלמת רשת וחדר עם גרין סקרין. אחד מחלוצי התחום הוא הילד דניאל, שאירח מפורסמים בתוכניתו "מנצנצים", ובהמשך באו גם "עולמה של קים", "דה טוק" של דניאל שטרית, גיא פודוליץ' עם ערוץ היוטיוב GuyTV, וגם סדרת הרשת "צוות לעניין" של הנערים יותם גלפז ואורי אלון.

 

 

אבל אלה רק מקצת מסדרות הרשת והמערכונים באינטרנט. לרגל חג פורים, כאמור, הוקרנו בסינמטק תל אביב מבחר סדרות רשת:

***

בטיפלול – סדרה קומית בבימוי רוני קידר, טייק אוף על הסדרה "בטיפול". במרכז הסדרה ניצבת ד"ר רוית (איילת רובינסון), הפסיכולוגית הגרועה בעולם.

 

 

ד"ר ירמי של ירמי שיק בלום ועמית קלינג. סדרת רשת המספרת גם כן על הפסיכולוג הכי גרוע בעולם, שמפעיל קליניקה מהסלון של אמא שלו.

 

 

 

בקרוב אצלך – דרמה קומית המתרחשת סביב חייהן של חמש חברות בנות שלושים. כשהחברה לוחצת עליהן להתחתן ולהתמסד הן מגלות שזה לא כל כך פשוט. למרות הלחצים מבפנים ומבחוץ, הן ממשיכות לחפש, כל אחת בדרכה, את עצמן בחיים. כל פרק בסדרה מתרכז בחיפוש של אחת מהן.

 

 

מיקרוגל – סדרת מערכונים המתרחשת בפרק הזמן הקצר שבו עובדי המשרד מחממים את האוכל שלהם במיקרוגל המשרדי. מהרגע שבו מכוונים העובדים את שעון המיקרו ועד לצפצוף הגואל, זמן ההמתנה מרגיש כמו נצח והופך מביך בהתאם. בפרק זמן זה, מנהלים עובדי המשרד שיחות חולין שיוצאות משליטה.

 

דרך לא דרך – סדרת סרטונים המצולמים ברובם בחלל מונית הנוסעת ברחובות תל אביב. הפרויקט מעמת את הצופה עם המובן מאליו שבחייו ובחיי הסובבים אותו, ביחסים בין אנשים ובהשקפת עולם עתיקת יומין ומקובעת ובשקרים הקטנים והגדולים המאפיינים את חיינו.

ראם, איתן סנה, מומי לוי – סדרות הרשת של שאול לוריא וחבריו. הסדרות שיוקרנו הן "ראם הנער שהתבגר מהר מדי", "מומי לוי" (שיצר עם ירמי שיק בלום) ו"איתן סנה" (שיצר עם יואב תירוש).

 

הטרמפיסטים –  סדרה דוקומנטרית של יאיר אגמון ואלעד שוורץ. כל פרק מפגיש טרמפיסט אחר עם יאיר, בנסיעה במכונית של אמא שלו ובהיכרות עם טיפוסים מרתקים.

 

 

הרומן שלי עם דאעש (דימה קונופליוב ביים וכתב עם אורי יניב, מיכאל שטרן ונועה קולר) – סדרה מוקומנטרית סאטירית על המסע של רומן קריקילניקלניקוב, צעיר בת-ימי ממוצא רוסי, למדינה האסלאמית.

 

ערן רוסק
למד קולנוע וטלוויזיה, אבל מעדיף טלוויזיה על קולנוע. ביים מערכונים לאינטרנט ופשט לכולם את הרגל.

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק