המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר

פרסי אופיר 2016 – מי יהיו הזוכים הגדולים?

ב22 בספטמבר יתקיים בפעם ה-27 טקס פרסי אופיר שלמרות בעיותיו הרבות, הוא עדיין הטקס הכי חשוב של הקולנוע הישראלי. מלבד פרס כספי נכבד, המנצח בקטגוריית "הסרט הטוב ביותר" זוכה בכבוד של יצוג ישראל בטקס האוסקר הקרוב. בעוד שברחבי העולם טקסים מסוג זה מושכים אליהם מהמרים רבים, ספקולציות וסיקור נרחב, בארץ הנושא מסוקר על ידי מספר מצומצם של בעלי עניין. אז בשביל להוסיף קצת עניין לקראת הטקס, שהשנה מרגיש פתוח ומותח מתמיד, החלטנו לנסות ולנחש מי יהיו הזוכים הגדולים.

העריכה הטובה ביותר:

המועמדים: אריק להב ליבוביץ' ("מעבר להרים ולגבעות"), טלי הנטר שנקר ("שבוע ויום"), יעל חרסונסקי ("לעבור את הקיר), רונית פורת ("סופת חול") ושירה ארד ("אבינו")

בשנתיים האחרונות פרס העריכה לא הלך למי שזכה בפרס המרכזי אלא דווקא למי שהיה "חביב הקהל" ("אפס ביחסי אנוש" ב2014, "היורד למעלה" ב2015). השנה הפרס ילך ל"אבינו".


הצילום הטוב ביותר:

המועמדים: אמנון זלאייט (״ג׳נקשן 48״), ירון שרף, (״הרמוניה״), רם שוויקי, (״אבינו"), שי גולדמן, (״תיקון״) ושי פלג (״סופת חול״)

כאן נראה שהסיפור די סגור ו"תיקון" וצילום השחור-לבן המהפנט שלו יקחו את הפרס הנחשק. אם כן תהיה הפתעה, היא תגיע מכיוונו של ירון שרף שעשה עבודה מעולה ב"הרמוניה".


שחקנית משנה הטובה ביותר

המועמדים:

אורנה בנאי (״ישמח חתני״), יאנה יוסף (״הרמוניה״), רובה בלאל- עספור (״סופת חול"),  רותם זיסמן כהן, (״אבינו") ושירי נדב נאור  (״מעבר להרים ולגבעות"). 

גם כאן לדעתי מדובר במרוץ של שני סוסים בלבד: רובה בלאל-עספור ורותם זיסמן כהן יתחרו ראש בראש על הפרס הנכסף וזיסמן-כהן תצא המנצחת.


שחקן המשנה הטוב ביותר: 

המועמדים:

אביב אלוש ("ישמח חתני"), אלון דהן ("אבינו)", דודו טסה ("הכל שבור ורוקד"), שמיל בין ארי ("נמל הבית") ותומר קאפון ("שבוע ויום")

בדומה לשי אביבי וליבגניה דודינה, גם תומר קאפון הוא מועמד חזק על תפקידו הנהדר ב"שבוע ביום" אך את הפרס ייקח אלון דהן על "אבינו".


השחקנית הראשית הטובה ביותר:

המועמדים:

אניה בוקשטיין ("לב שקט מאוד"), יבגניה דודינה ("שבוע ויום"), ליהי קורונבסקי ("הפורצת"), למיס עמאר ("סופת חול") ונועה קולר ("לעבור את הקיר")

תחרות קשה בין יבגניה דודינה לנועה קולר שתזכה ותעניק את הזכייה המרכזית היחידה ל"לעבור את הקיר".


השחקן הראשי הטוב ביותר:

המועמדים:

בני אבני ("להציל את נטע"), יורם חטב ("נמל בית"), מוריס כהן ("אבינו"), שי אביבי ("שבוע ויום") ותאמר נאפר ("ג'נקשן 48")

אולי הקטגוריה הכי צפויה בטקס. שי אביבי ייקח את הפרס על תפקידו הטוב ביותר בקריירה הארוכה והמפוארת שכבר יש לו.


התסריט הטוב ביותר:

המועמדים:

איתי גרין ("חדר בית"), אסף פולנסקי "שבוע ויום"), ארז תדמור ואפרתי שלמה ("נמל בית"), מני יעיש ("אבינו"), עילית זקצר ("סופת חול"), ערן קולירין ("מעבר להרים וגבעות") ורמה בורשטיין ("לעבור את הקיר")

7 מועמדים אומר הרבה תוצאות תיקו בין המתמודדים. אסף פולנסקי יזכה בפרס על "שבוע ויום" הנהדר .


הבימוי הטוב ביותר:

המועמדים: אסף פולנסקי "שבוע ויום"), מני יעיש ("אבינו"), עילית זקצר ("סופת חול"), ערן קולירין ("מעבר להרים וגבעות") ורמה בורשטיין ("לעבור את הקיר")

כרגע המרוץ נראה פתוח לחלוטין שלכל אחד מהסרטים יש סיכוי ממשי לזכות. בסופו של דבר זו תהיה רמה בורשטיין על "סופת חול" או ערן קולירין על "מעבר להרים וגבעות". אני אלך עם "סופת חול".


הסרט התיעודי הטוב ביותר (מעל 60 דקות)

המועמדים: "המתנחלים", "מיסטר גאגא", "עד קצה הזריחה", "פוטו פרג'" ו"פרינסס שואו"

על השנה באמת מדהימה של הדוקו הישראלי נאמר כבר הכל. חמשת הסרטים המועמדים יצאו כבר להקרנות מסחריות וכולם זכו להצלחה (למעט פוטו פרג', שיצא רק בימים אלה ומוקדם לשפוט אותו).

גם כאן מדובר בתחרות פתוחה לחלוטין, אך אני אהמר שההצלחה הגדולה של "מיסטר גאגא" מעבר לים תעניק לו גם את הפסלון הזה.


הסרט הטוב ביותר:

המועמדים: "שבוע ויום", "סופת חול", "מעבר להרים וגבעות", "לעבור את הקיר" ו"אבינו"

רגע השיא והקטגוריה הכי חשובה בטקס שבעצם בוחרת את הנציג שלנו לאוסקר האמריקאי. היתרון הברור הוא ל"סופת חול" ו"שבוע ויום" שזכו להצלחה אדירה כבר בחו"ל ולביקורות חיוביות מאוד מעבר לים, דבר שחייב להתחשב בו שמחליטים מי יהיה המועמד הישראלי לאוסקר כשגם "מעבר להרים וגבעות" של ערן קולירין חביב האקדמיה בתמונה.

קשה להמר מי יצא עם הפרס הגדול , אבל ההימור שלי הוא "סופת חול" שמגיע עם מומנטום באמת נהדר לתחרות.


ומה יזכה בשאר הקטגוריות?

פסקול: "הכל שבור ורוקד"

מוזיקה מקורית: "ג'נקשן 48"

איפור: "אבוללה"

עיצוב תלבושות: "ברש"

עיצוב אומנותי: "סופת חול"

ליהוק: "אבינו"

הסרט העלילתי הקצר: "אנה"

הסרט התיעודי מתחת ל60 דקות: "מוות בבאר שבע"

זוהר צלח
26, סטודנט לקולנוע ותקשורת, סינפיל.

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק