peresgabai

הסלילים הגנוזים: סקירה על סרטים שהפקתם הופסקה באמצע

כל עשייה של סרט קולנוע, כמובן גם בישראל, מלווה בחודשים ארוכים של איסוף התקציב, הכנות, שיכתוב התסריט, חזרות ובחירת צוות. נדירים מאוד המקרים בהם הפקת סרט מגיעה לשלב תחילת הצילומים, אך למרות זאת לא מגיעה לידי סיום. המקרה המפורסם ביותר של סרט כזה במקומותינו הוא ודאי "פרח במנוע" שביים אורי זוהר ב69' עם רבים מחבורת "לול", שלפי המיתוס נגנז ושנים מאוחר יותר הושמד על ידי יוצרו. הנה סקירה של כמה מקרים משונים נוספים כאלו, כולם משנות התשעים ואילך:

  • "פרס"

מעט מאוד ביוגרפיות עלילתיות על מנהיגים ואישי ציבור נעשו עד כה בקולנוע המקומי, למרות שישנם שפע של אישים מסקרנים שעלילות חייהם יכולות למלא בקלות סרט באורך מלא. אחת הסיבות יכולה להיות הרתיעה מהנפשות הפועלות שהן מושא הסרט. מקרה כזה אירע ב1998, כאשר החלו צילומי "פרס – האיש שלא ידע לנצח". התסריט התבסס על ספר של אורלי אזולאי ובין השאר עסק בתבוסתו בבחירות של שמעון פרס לאחר רצח רבין, בהן בנימין נתניהו הפך לראשונה לראש ממשלה. את הסרט ביים והפיק דובי ברוך שנודע עד אז כמפיק הסרט המוערך "לנגד עיניים מערביות" ולוהקו אליו בין השאר גדי פור, ענת ברזילי ואיציק סיידוף. את סוניה פרס גילמה השחקנית ברוריה אלבק ולתפקיד הראשי כשמעון פרס לוהק לא אחר מאשר ששון גבאי, שבתקופה ההיא כמעט ולא הופיע בתפקידים ראשיים בסרטי קולנוע. הסרט אמנם החל את צילומיו, אבל כעבור ימים אחדים הגיעו רחשים מכיוון משפחת פרס אל עבר אנשי הפקת הסרט שהם אינם מרוצים מעצם עשייתו וזמן קצר לאחר מכן החליט דובי ברוך להפסיק את הצילומים לאלתר. בשנים שלאחר מכן ברוך נמנע מהפקות קולנוע ועבר בין השאר להפקת מופעים מוזיקליים.

  • "מסע הקסם המסתורי"

שנת 97' והבמאי רמי נעמן [שסרטו הקודם "הגמל המעופף" זכה בפסטיבל ירושלים] מתחיל את צילומי "מסע הקסם המסתורי" העוסק מנהיג קבוצה המפתח שיטת משחק טוטאלית שהיא גם שיטה פילוסופית קבלית. בשלב מסוים המנהיג נעלם ואחיו תופס את מקומו בהנהגת הקבוצה. שרון אלכסנדר גילם את שני האחים כשלצידו כחברי הקבוצה גובש צוות שחקנים מרשים:  ג'וליאנו מר, דני שטג, דליה שימקו, יעל הדר, יחזקאל לזרוב, אסתי זקהייים ותמרה דיין. הסרט התבסס על שילוב של תסריט ואימפרוביזציה של השחקנים על הסט – וכך צולם חלקו הראשון, שהכיל את ראיונות הקבלה לחברי הקבוצה. הצילומים מתחילים, אך בין השחקנים מתחילים חילוקי דעות אמנותיים. על רקע זה, בתום שלב הצילומים הראשון מחליט נעמן לבטל את ההפקה. בשנים שלאחר מכן הוא עובר לעסוק בהייטק ובמקביל הופך ליינן מקצועי, עובר לגליל העליון ומקים עם אשתו יקב משגשג.

הבמאי רמי נעמן כיום, לצד מבחר מיינותיו

הבמאי רמי נעמן כיום, לצד מבחר מיינותיו

  • "הנעלם"

שנת 2001. "חתונה מאוחרת" מביא עשרות אלפי צופים לבתי הקולנוע וליאור אשכנזי הופך בין-ליל לכוכב של ממש. מעטים יודעים שבאותה שנה בדיוק כיכב אשכנזי גם בסרט אחר, שצולם, נערך והושלם – אך לבסוף נגנז כליל. מדובר ב"הנעלם" שהופק ע"י יחידת ההסרטה של דובר צה"ל ובויים ע"י מפקד היחידה דאז, מיכאל יוחאי. זה היה למעשה אמור להיות הפיצ'ר השני שמופק ע"י יחידת ההסרטה, שבעבר יזמה את "שתי אצבעות מצידון", אחת ההצלחות הגדולות של שנות השמונים. במרכז עלילת "הנעלם"- חקירה צבאית בקשר לנסיבות התאבדות של חייל צעיר. אשכנזי מגלם את החוקר, כשלצידו השתתפו גם נטלי עטיה, מיטל דוהן ודן תורג'מן. לאחר שהסרט הושלם [ואף נרשם לתחרות פרסי אופיר, אך זמן קצר לאחר מכן פרש ממנה] – החליטו בדובר צה"ל לגנוז את הסרט לחלוטין, כאשר יש מחלוקת האם הסיבה המרכזית היא הנושא הטעון והדרך בו טיפלו יוצרי הסרט בסוגיה או איכות התוצאה הסופית מבחינה קולנועית.

6682004_edbmetallic09-full

אבי קושניר, לוטופ נועייסר ומשה איבגי ב"מטאליק בלוז"

  • "מטאליק בלוז"

וישנם גם סיפורים שנגמרים בצורה חיובית. דני [נוקיו] ורטה עבר טלטלות קשות עם "מטאליק בלוז", סרטו השלישי, עד לסיום המוצלח. הניסיון הראשון להפקת הסרט החל ב94', אז ורטה הצליח לגייס את המפיק מיכה שגריר והשחקנים משה איבגי וצביקה הדר לצילומי הסרט, שהתבססו ברובם על כסף של משקיע גרמני. אך המשקיע נגוז במהלך הצילומים והכסף – יחד איתו. הצילומים הופסקו, ורטה עבר לצילומי סרטים קצרים, שמאוחר יותר אוגדו לסרט "אספלט צהוב". רק עשור לאחר מכן, ב2004 גייס מחדש תקציב לצד מפיקים נוספים, צביקה הדר הוחלף באבי קושניר והסרט החל את צילומיו מחדש. כעבור שנה יצא לאקרנים וזכה להצלחה נאה בבתי הקולנוע.

אפרת בן צור ב"אווה"

אפרת בן צור ב"אווה"

"אווה" / "צילרסון יוצא לפנסיה"

ויש גם את ההפקה הזו, שכבר במשך שנים ארוכות בתהליך יצירתי פתלתל: סרט שבבסיסו משולש רומנטי החל את צילומיו ב2011 כשהבמאי הוא מיכה לבינסון. במהלך העריכה נראה שהסרט אינו מתגבש ליצירה של ממש ובהחלטה נדירה, הוחלט לצלם את כולו מחדש, עם במאי אחר [חיים טבקמן] בתקציב קטן. בגרסתו החדשה הסרט מתרכז במערכת היחסים בין מושבניקית ניצולת שואה לבעלה, על רקע גילויו של נכס סודי. בסרט משתתפים אפרת בן צור, גיל פרנק וגאיה שליטא כץ. מאז  צילומיו המחודשים, היה הסרט מצוי בתהליך עריכה ארוך, אך גם כאן אקורד הסיום אופטימי: בימים אלו העבודה על הסרט הושלמה והוא עתיד סוף סוף לצאת בחודשים הקרובים.

צילומים: יוני המנחם, תומר אפלבאום, בלומברג, ישראל פרקר

אורי ברד
שואף לצפות בכל פיצ'ר ישראלי שהופק

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק