מתוך סרט פתיחת פסטיבל אפוס 6 "גיבור העל העברי"

אפוס  הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות 11- 14 במרץ 2015 / מוזיאון תל אביב

אפוס, הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות ייפתח הערב  במוזיאון תל אביב לאמנות. מבחר מסרטי הפסטיבל יוקרן במקביל בסינמטקים, מוזיאונים ומוסדות תרבות בארץ.

אפוס, בניהולה האמנותי של מיקי לרון, הוא פסטיבל הסרטים היחיד בישראל המוקדש כולו לתחומי התרבות השונים ומהווה הזדמנות נפלאה לקהל המקומי להיחשף למיטב הסרטים החדשים שנוצרו בקולנוע הישראלי והבינלאומי העוסקים בנושאי מוסיקה, מחול, תיאטרון, קולנוע, צילום, ספרות ושירה, אמנות פלסטית, אדריכלות, קריקטורות, קומיקס, אופנה ותרבות רחוב.

באפוס 6, יוקרנו כ- 50 סרטים חדשים בהקרנות בכורה בישראל. בפסטיבל יתקיימו אירועים מיוחדים – שולחן עגול עם יוצרים מהארץ והעולם אורחי הפסטיבל, פיצ'ינג לקולנועים ישראלים בשיתוף עם הערוץ הראשון וקרן יהושע רבינוביץ', פרויקט קולנוע, הרצאות, תחרויות, וכיתות אמן .  ישראל", ייצוג נרחב של קולנוע גרמני בתמיכת מכון גתה ובמסגרת שנת היובל ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל וגרמניה ועוד.

'גיבור העל העברי', סרטם התיעודי של הבמאים שאול בצר ואסף גלאי יוקרן בבכורה חגיגית בטקס פתיחת פסטיבל אפוס 6. הסרט הוא מסע לתוך עולם הקומיקס הישראלי, דרך הדמויות: מ"אורי מורי", גיבור הקומיקס הישראלי הראשון שיצרו ב-1936 אריה נבון ולאה גולדברג  ועד הברווז של דודו גבע, בבא של שי צ'רקה, חמודי של דניאלה לונדון דקל ואחרים. בין המשתתפים: זאב אנגלמאייר, דודו גבע, דניאלה דקל לונדון, שי צ'רקה, מישקל קישקה, אסף חנוכה ואתגר קרת.

 

מכיוון ש-"שורה ראשונה" הוא בלוג קולנוע ישראלי אני רוצה לעשות פוקוס על התוכנית הישראלית בפסטיבל ובמיוחד בתחרות הישראלית שהשנה לראשונה יוענק לסרט הזוכה מענק כספי בסך 15,000 ש"ח. זה הוא הישג גדול לפסטיבל הקטן הזה שמציב אותו בדרך לביסוס המעמד שלו כפסטיבל משמעותי המקדם יצירה קולנועית ישראלית ואני מברך על כך מאוד.

תחרות סרטים ישראלים –  פסטיבל אפוס 6

בתחרות 'אפוס 6'- ישתתפו השנה 6 סרטים תיעודים ישראליים. לסרט הזוכה יוענק השנה לראשונה פרס ע"ש האמנית עפרה צימבליסטה ז"ל. את הפרס בסך 15,000 ₪ ייסדו בני משפחתה לזכרה.

 

הכי הרבה אני אוהב אותי- בימוי: תום שנאן / ישראל 2015

מסע מוסיקלי אל ימיו הראשונים של דור ה"אני" בישראל. מהפכת שירי הילדים הקלאסיים שחוללו יוצרי "הכבש השישה עשר" ו"והילד הזה הוא אני". חומרי ארכיון נדירים וסרטים ביתיים. בהשתתפות: יהונתן גפן, יוני רכטר, יהודה אטלס, חוה אלברשטיין ומתי כספי.

מתוך הסרט: הכי הרבה אני אוהב אותי

מתוך הסרט: הכי הרבה אני אוהב אותי

 

נחצ'ה - בימוי: ענת גורן / ישראל 2015 

דואט בין המלחין נחום היימן ובתו הזמרת סי היימן. ביקור בבית אלפא פותח את פצעי העבר וחושף את היחסים הטעונים בין  שני האמנים, שנלחמים על פרנסתם וצמאים להכרה.

 

אייקון בשר ודם - בימוי: חוני המעגל / ישראל, 2015

למעלה מ-25 שנה עקב האמן חוני המעגל באובססיביות אחר חייה, זהותה ויצירתה, של היוצרת חסרת הגבולות  סמדר יערון .

 

בשוליים – סיפורה של קבוצת פרינג' בימוי: תור בן מיור / ישראל 2014

סיפור מסע באירופה של קבוצת תיאטרון הפרינג' 'אורתודה', שגיבור המופע שלה "אבנים", הוא פסל מורדי גטו ורשה.

matarabin midrehov בשוליים צילום מני אליאס

מתוך הסרט: "בשוליים – סיפורה של קבוצת פרינג'"

 

האל הנעדר -  בימוי: יורם רון / ישראל 2015

הומניזם יהודי של עמנואל לוינס, מגדולי הפילוסופים של המאה ה-20. מסה קולנועית בהשתתפות הוגים מישראל ומצרפת, ביניהם: דניאל אפשטיין, ז'אן-לוק מריון, אלן פינקלקראוט ולוק דרדן.

 

קישקה, צייר לי קומיקס - בימוי : שרי רז / ישראל, 2014

ב 2013 הוציא לאור האמן מישל קישקה את  ספר הקומיקס "הדור השני: דברים שלא סיפרתי לאבא". אחרי ששרד 11 מחנות ריכוז, שיקם אביו את חייו, אבל לשתיקתו רבת השנים הייתה השפעה טראגית על משפחתו.

עוד סרט ישראלי הנראה מסקרן הוא "בוטניק" של הבמאי אסף-בן דוד שיוקרן כבר הערב. הסרט עוסק בסיפורו של דורון בוטניק, אחד מאומני השוליים הבולטים והמרתקים בישראל, מוזיקאי מחונן הסובל מבעיות נפשיות, שחולם לכבוש את העולם. הסרט מתעד את מסעו הייחודי, בו הוא מתמודד עם שדים מעברו ומנסה למצוא פיסת שלווה מבלי לוותר על דרכו הייחודית.

 

תחרות סרטי סטודנטים

שנה חמישית לתחרות סרטי הסטודנטים בפסטיבל אפוס. התחרות תתקיים היום בשעה 16:00 כך שמי שיש לו זמן פנוי מוזמן להגיע למוזיאון.
מכאן נשגר הצלחה למשתתפת הבלוג תמי ליברמן שסרטה Home In Mind  משתתף בתחרות.

עוד כמה אירועים מיוחדים

בפורמט קצר:

סרטים בעקבות משוררים עבריים – סרטי-שירה הוא ז'אנר שהולך ותופס תאוצה בעולם. בתכנית זו יוקרנו מבחר סרטים קצרים המבוססים על שירי משוררים הכותבים בעברית. אוצרת: יסמין קיני

מבחר סרטי אמנות מפסטיבל אוברהאוזן לסרטים קצרים.

Now you see me – מקבץ סרטים קצרים על אמנות רחוב שהשתתפו בתחרות בינלאומית בפסטיבל סרטי אמנות במוזיאון הלובר בפריז. ראש חבר השופטים: וים ונדרס. אוצרת: נועה קרוון

 

תמיד כיף שפסטיבל קולנוע מתקיים, נאחל לפסטיבל ולמתמודדים בהצלחה!

****************************************************************************

פסטיבל אפוס 6 – 11-14.5.3015 במוזיאון תל אביב

תכנייה ורכישת כרטיסים – מוזיאון תל אביב – שד' שאול המלך 27, ת"א טלפון: 03-6077020

www.filmart.co.il

כרטיס לסרט מהווה גם כרטיס כניסה למוזיאון תל אביב לאמנות

תמונה בראש העמוד: מתוך הסרט "גיבור העל העברי" הפותח את הפסטיבל

 

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק