שנה טובה

שנה טובה

הערב, בני ישראל יברכו זה את זה בברכת שנה טובה ויאחלו לכך שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה היום. בפרוס חגי תשרי, זה הזמן לקוות לשנה טובה יותר ולאחל שנה טובה ומוצלחת לכל בית ישראל:

 

 

שנה טובה לעוסקים בענף התקשורת, הקולנוע והטלוויזיה. כמובן, שנה טובה לדוד גיבור אשר על המשמרת. אין ספק שמגיע תפוח בדבש לכל החיילים ששוכבים עכשיו בבוץ, אבל בואו לא נשכח גם את עורכי הוידאו אשר על משמרת לילה. האם כשגופים משדרים ירוויחו יותר, גם העובדים ירוויחו יותר מהשכר החודשי העלוב? ימים יגידו.

 

שנה טובה לשרת התרבות מירי רגב. הגיע הזמן לקחת את התפקיד ברצינות. רוצה כפיים? בבקשה. כולנו נמחא כפיים כשתעשי משהו משמעותי לטובת התרבות הישראלית. כן אחוז, לא אחוז – תקציב התרבות זכאי לתוספת אפקטיבית, לא לפירורים ולשי צנוע לחג. ובאותה מידה שעל משרד התרבות לעודד יצירה ישראלית מקורית, ייתכן ואימוץ גישה פחות סלחנית כלפי מוסדות ותיקים, שיד אדם לא ניערה זה זמן רב, אולי יקומם רבים אבל גם יביא לפריחה בענף. רב תרבותיות ומגוון דעות בקרב קרנות קולנוע מתבקש, כמו גם חלוקת עוגת התקציב כך שמוסדות אליטיסטיים מצומצמים יסתפקו מעתה בחתיכה קטנה יותר, ומנגד תוספת תקציב תינתן למגזרים אשר קופחו עד עתה במידה כזו או אחרת.

11825890_10153615975372520_3079460442804789071_n

 

שנה טובה לערוץ 10. עכשיו, אחרי שקיבלתם רישיון לעוד 15 שנה, כדאי לשנס מותניים ולהתחיל לחשוב בגדול. כדאי? חובה. אחרת, המפלה תהיה כואבת. בפעם הקודמת כתבתי כאן ביקורת על לוח השידורים של הערוץ. לא אמהר לחרוץ דין: ערוץ 10 משתדל לקחת את התפקיד ברצינות ולהשתלב באוטוסטראדת התוכן הטלוויזיוני. אמנם עדיין יש הרבה עבודה ונדרשת התייחסות שונה מצד קבריניטי הערוץ לאופיו, אבל יחסית לערוץ שבראש השנה שעברה עמד בפני סגירה ועובדיו הציצו מידי ערב באתר "אולג'ובס", השיקום מרשים (כפי שמעיד אולי טקס הרמת הכוסית שנערך שם לפני שבוע).

בשנה הקרובה נצפה בפריים טיים של ערוץ 10 בתוכניות הבאות: גיבורים, בייבי בום, בני ערובה 2, לעוף על המיליון, בנות הזהב, המקור, לה פמיליה, המסע המופלא של אהרוני וגידי, שי בשידור, גב האומה, משחקי מכבי ת"א בכדורסל, ועוד. אם זהו לוח השידורים של תשע"ו, נצפה צפי רב לשנת תשע"ז. ברכת "חזק!" ו"היאח!" לערוץ 10 המקרטע.

 

שנה טובה לערוץ 2. כן, ערוץ 2. אותו ערוץ 2 שמשדר ב"קשת" את "מאסטר שף" וב"רשת" את "משחקי השף". אותו ערוץ 2 שמשדר את "הכוכב הבא" ואת "אקס פקטור". זה אותו ערוץ 2 שישדר אחרי החגים את "הישרדות" ו"אמזונס" במקביל. ערוץ 2, שמשחק עם עצמו תופסת בידיעה שהצופים רק מפסידים וגם הוא עצמו, אבל לתחרות אין גבולות. הניסיון לפצל את הזכייניות בין שני ערוצים עורר התנגדות בקרב "קשת" ו"רשת", שממשיכות לטחון את עצמן לדעת. ולנו נותר רק להתגעגע ל"טלעד", שתשליט קצת סדר בכאוס. איך שלא יהיה, נקווה שבשנה הקרובה ידעו שתי הזכייניות לייצר תוכן שונה במתכוון, ולגוון את לוח השידורים של הערוץ.

 

שנה טובה לחברות החדשות. נאמר מילה טובה לחדשות 10. רק ביום חמישי האחרון שידרו שלושה פרסומים בלעדיים, קו ישיר לחברת חדשות שמפציצה בתחקירים ובחשיפות בזה אחר זה. גם חברת החדשות מנווה אילן לא קוטלת קנים, ומתהדרת בקאסט משובח ובעיתונאים איכותיים. הבעיה היא שבימינו-אנו, אורך חייו של זבוב בישראל קצר מאורכה של מהדורת חדשות אחת. בשעה שכל במאי מהדורה פוזל לעבר הערוץ המתחרה בציפייה לראות מי יישבר ראשון, ובזמן הזה מותחים את המהדורה אל מעבר לגבולות הסביר עם אייטמים לקידום הערוץ, פרשנויות ושאר כתבות זולות וקלות להפקה, גם הפריים טיים נפגע וגם הצופה מתייאש ומפתח חרדה יומיומית. כל עוד דאע"ש לא כבש את דיזנגוף סנטר, כדאי ששתי מהדורות החדשות המובילות בישראל יצומצמו וייכנסו לפרופורציה, ובד בבד ימשיכו בתחקירים ובחשיפות ללא מורא וללא משוא פנים.

 

 

שנה טובה לרשות השידור. ואפרופו עצמאות תקשורתית מול התערבויות פוליטיות: רשות השידור. כן, יש דבר כזה. ערוץ 11 בממיר, למי שתהה, ויש גם את "קול ישראל". אין ספק שהשידור הציבורי חשוב מאין כמותו. בכל זאת, "שעה טובה" באחת בלילה היא גם סיבה למסיבה. אבל הכשלים, הו הכשלים. מה כבר לא נאמר? האגרה, התקלות בשידור, הארכאיות, הניוון, הסיאוב, ועדי העובדים, התקציבים המנופחים, השחיתות, ההתערבות הפוליטית, החידלון. הכל ברור, אבל זה לא כל-כך נעים לראות ערוץ נסגר ומדינה הרי צריכה שידור ציבורי. אז היה לנו את ה-BBC שנשאנו אליו עיניים נוצצות בתחילת הדרך, אבל פה זה לא אירופה. דרוש ניעור, וניעור אחראי. אחרי רפורמת הבזק של השר ארדן הגיע שר התקשורת בפועל בנימין נתניהו והקפיא הכל. שבבי התקווה שהיו, אם היו, לפני שנה, נמוגו כמוץ ברוח. מדינת היהודים, נכון להיום, חסרת ערוץ ציבורי מתפקד. לשנה הקרובה נאחל לרשות השידור לקום מהקרשים, ולשר התקשורת נתניהו להתעשת.

 

שנה טובה לכל עובדי השידור הציבורי, שלכם ובשבילכם. בשעה שרוממה קורסת כמגדל קלפים, עתידם של 1,800 עובדי הערוץ לוט בערפל. מה נאמר ומה נגיד? נקווה שישכילו במשרד ראש הממשלה לחלץ אותם מהפלונטר. אמנם כמו אנשי קבע בצה"ל, חלק מעובדי הערוץ מחזיקים במשכורות מנופחות על משרות מיותרות, אבל מי ייקח אותם לעבודה כעת? יימצא פתרון למשבר, ויפה שעה אחת קודם.

 

 

שנה טובה לכבלים וללוויין. קשה, קשה להתנתק מ"הוט", וגם צלחות לווין נוטות להחליד עם השנים. אבל למה שתהיה סיבה להתנתק? סדרות הרכש מארה"ב הן הממתק הרשמי של הטלוויזיה, וסדרות המקור נותנות סיבה לאופטימיות בים של ריאליטי ותחקירים. בניגוד לערוץ 2 או 10, "Hot" ו"yes" דווקא נותנות בראש עם סדרות מקוריות, החל מ"פאודה" המצוינת ו"השוטר הטוב" הגרועה להחריד ועד ל"זגורי אימפריה" המשובחת ו"מתים לרגע" המטופשת. יש סדרות טובות יותר, יש סדרות טובות פחות, מה שבטוח – ערוצי הכבלים והלוויין מהווים בלון חמצן ליוצרים הישראליים. אך בשעה שסדרות שבפיתוח תקועות, בואו נקווה שמשברים כאלה ייפתרו בשנה הקרובה ושסדרות חדשות ימצאו את דרכן לפיתוח, ומשם במהירה אל המסך. יצומצם הזמן האינסופי שבין רכישת סדרה ועד לשידורה, לאלתר.

 

 

 

שנה טובה לקולנוע הישראלי. שנת תשע"ד אולי היתה טובה יותר משנת תשע"ה, אך מה יהיה על שנת תשע"ו? ותשע"ז? ותשע"ח? מבלי להיכנס לפרטים באשר לסרטים המצטלמים כעת או נמצאים בפיתוח או עריכה, אומר זאת כך: נקבל בברכה משקיעים נוספים מלבד האחים אדרי, נקבל בברכה הוזלה של מחירי כרטיסי הקולנוע, נקבל בברכה צילום סרטים באולפנים והפקה של סרטים ז'אנריים בעלי אופי שונה ממה שנהוג בקולנוע הישראלי (יותר סרטי פעולה/ קומדיה/ מתח/ אימה וסגנונות קולנועיים שונים, ופחות דרמות קונבנציונליות). נשמח גם אם אופי כזה של סרטים יאומץ בהתלהבות אצל קרנות הקולנוע והמפיקים, תודה.

בנושא זה כדאי לומר מילה טובה למשה אדרי. ילדים בחופשה לא משחקים תופסת, הם מעדיפים לקנות פופקורן וללכת לסינמה סיטי. סרטי נוער או סרטי בי-מוביז ישראליים שפונים למכנה המשותף הרחב הם כרגע חשובים יותר לתעשיית הקולנוע הישראלית מאשר איזה אריה מוזהב מוונציה. וכבודם של סרטי ה"איכות" במקומם מונח.

 

שנה טובה ליוצרים ברשת. בשעה שקרנות קולנוע, מפיקים ורשתות טלוויזיה מסרבות ליוצרים בזה אחר זה, משיקולים כאלה ואחרים, יותר ויותר יוצרים מוצאים את הנישה האינטרנטית. לפעמים זו פלטפורמה שיווקית, לפעמים מקפצה לטלוויזיה, ולפעמים זהו פשוט אפיק השידור היחיד שמקובל לתכנים מהסוג הזה. המשיכו ליצור, ותתפרעו ככל שתותיר לכם הרשת.

 

maxresdefault

 

                        "כל מה שמצחיק בעולם"

 

שנה טובה לבתי הספר לקולנוע. בניגוד ליוצרים ברשת, בתי הספר לקולנוע עדיין לא הוציאו את הראש מהתחת של גודאר. נאחל לבתי הספר שישכילו להבין סגנונות אחרים ודעות אחרות. כמו מפא"י הישנה, גם מרבית בתי הספר לקולנוע זקוקים לשינוי תודעתי, או לפחות לנסות לפתוח את הראש. כמו-כן, אין באמת צורך בכל כך הרבה קורסים שמתפרסים על פני שנים. קולנוע אפשר ללמוד צ'יק-צ'ק, כל השאר זה סתם ניסיון להעשיר את קופת המוסד האקדמי.

 

שנה טובה לסטודנטים לקולנוע. אתם משוכנעים שהעולם כולו מצליב שוטים מ"הוא הלך בשדות" עם "החיים על פי אגפא", וחושבים איך לעשות סרט קצר שמצד אחד יספר את הסיפור האישי שלכם (שאתם ממש מוכרחים לספר, אחרת כמובן שאין לכם סיבה לעשות סרט), ומצד שני שיהיה נגד הכיבוש ויתרחש בדירה תל-אביבית עם קירות לבנים. ובכן, זה לא משנה. כך או אחרת, יצפו בזה רק 40 סטודנטים לקולנוע. בסופו של דבר אתם תצאו לעולם הגדול, תרצו לעוף על המיליון, אבל תהיו עסוקים בהישרדות. נקווה שהמצב הזה ישתנה.

 

שנה טובה לבוגרי בתי הספר למשחק… יהיה טוב.

 

שנה טובה לכולם.

ערן רוסק
למד קולנוע וטלוויזיה, אבל מעדיף טלוויזיה על קולנוע. ביים מערכונים לאינטרנט ופשט לכולם את הרגל.

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק

תגובה אחת

  1. סטודנט לקולנוע

    אני מוחה. יש עוד בתי ספר בישראל חוץ מסם שפיגל וספיר.