raca1

זרקור על "רחמים" – הסרט שלא היה שם

ישנם בקולנוע הישראלי כמה מקרים נדירים של סרטים שהופקו והושלמו, אך לבסוף לא יצאו לאקרנים. "רחמים" מ2007, הוא אחד כזה.

מדובר בקומדיה עתירת כוכבים, שנתמכה על ידי "קרן הקולנוע הישראלי" ולמעשה במשך שנים ארוכות נגנזה לחלוטין, עד ששודרה לפני חודשים ספורים בטלוויזיה. זהו סרטו הראשון של הבמאי והתסריטאי יניב אמודאי שעד אז נודע בעיקר כעורך סרטו של חיים בוזגלו "דיסטורשן". הסרט הופק על ידי גלית בנגלס ועדו צוקרמן.

הסרט מספר על רחמים, רווק המתקרב לגיל 50 שעדיין גר לצד הוריו. במשך שנים הוא מתפרנס כעובד ניקיון בבניין משרדים מפואר – עד שיום אחד הוא נמצא במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון וכך נתקל ברוצח סדרתי המאיים לקטול את חייו. מהר מאוד השניים מגיעים להסכם, לפיו רחמים ישלם לאותו רוצח סכום כסף, כדי שזה יגשים לו את משאלתו האחרונה – הלוויה מפוארת, עם משתתפים רבים, בה סוף סוף רחמים יזכה לכבוד בו לא זכה במהלך חייו.

 

רחמים

מורן אטיאס  ויגאל עדיקא, "רחמים"

 

כפי שאפשר להבין מהתקציר, זהו סרט מקאברי עמוס 'הומור שחור' – אך במקביל נטוע היטב במציאות הישראלית. רחמים הוא אדם מסורתי, שתמימותו באה בעוכריו. הסרט מזכיר ברוחו קומדיות סהרוריות מקומיות אחרות כמו "שמיכה חשמלית ושמה משה", "סימה וקנין מכשפה", "מרס תורכי" ו"מקס ומוריס" – יש בסרט לא מעט סצנות חלום, פלאשבקים ומשחקי עריכה [אמודאי כאמור נודע כעורך ואת הסרט ערך לסירוגין עם יצחק צחייק –  מהעורכים הפעילים ביותר בקולנוע הישראלי] – לעיתים הדבר מרענן ומוסיף ואילו לעיתים הדבר מקשה על הצפייה ומרגיש לא הכרחי.

מעלתו העיקרית של הסרט היא משחקו של יגאל עדיקא – עדיקא שיחק עד כה בעשרות סרטי קולנוע וסדרות, אך ברובם בתפקידים משניים – כאן הוא מבצע הופעה מאופקת ונוגעת ללב בדמותו של רחמים. נקודת החולשה היא התסריט, שלמרות רעיון יפה לא מצליח להחזיק את הצופה במשך שעה וחצי. הסרט גם לא אחיד ברמה הויזואלית – יש בו לא מעט הברקות מצד אחד ומנגד, ישנן סצנות הנראות מרושלות. בהחלט יש מקום להעריך את יוצרי הסרט שניסו לחרוג מעט מהמבנה השמרני של סרטי הקולנוע והדבר בא לידי ביטוי כאמור גם בצורה של הסרט וגם בעצם הבחירה בדמותו של רחמים – 'אנטי גיבור' מובהק – כדמות הראשית בו.

בסרט מופיעים שחקנים מוכרים רבים – ביניהם שלום אסייג, דרור קרן, פלורנס בלוך ומורן אטיאס – שמאז הספיקה לשחק גם בסרטים אמריקאים עתירי תקציב.

 

rac2

יחזקאל עוזר ויגאל עדיקא ב"רחמים"

 

גם צביקה הדר מגיח להופעה קצרצרה בסרט – למעשה, במקור הוא היה אמור לגלם את תפקיד הרוצח [שמגלם לבסוף שלום אסייג], אך הדר החליט לפרוש מהתפקיד זמן קצר לפני הצילומים. אורי קלאוזנר היה המיועד לגלם את רחמים [אותו מגלם לבסוף יגאל עדיקא] ואיציק פורטל ["עפולה אקספרס"] היה מתוכנן לצלם את הסרט – אך לבסוף החליפו צלם ותיק אחר – יואב קוש.

תלאות ההפקה כאמור, לא הסתיימו גם לאחר השלמתו – הסרט הוקרן בפסטיבל חיפה אך זכה לביקורות פושרות ובתחרות פרסי אופיר של אותה שנה לא קיבל אף מועמדות. חברת ההפקה שלו עברה משבר כלכלי והסרט לא הגיע אל בתי הקולנוע. במקור תוכנן להיות משודר בערוץ 2 דרך הזכיינית "טלעד" שהחליטה בשעתו להשקיע בו – אך הזכיינית לא קיבלה את המשך הזכיון לשידור ולמעשה הפסיקה את שידוריה בערוץ 2. יוצר הסרט יניב אמודאי עבר לעבוד במחלקת הפרומו של ערוץ 10, שם התקדם וזכה להשגים מקצועיים על הפרומואים שיצר.

הסרט, כאמור, שודר לראשונה לפני חודשים ספורים ב"yes קולנוע ישראלי", שם ניתן למצוא אותו מדי פעם – ויש האומרים שאפשר למצוא את הסרט גם בדרכים טכנולוגיות אחרות.

אורי ברד
שואף לצפות בכל פיצ'ר ישראלי שהופק

טקבק בעזרת פייסבוק

טקבק